ALERT - Visitation
YouTube icon image 

Manufacturing, Agribusiness and Logistics Division

Facilities and Operations

Agribusiness, Land & Minerals

Agribusiness, Land & Minerals
Unit City Facility
Briscoe Dilley Edible Crops
Buffalo Ranch Somerville Cow/Calf Operation, Edible and Field Crops, Farm Shop, Grain Storage
Clemens Brazoria Beef Cattle Operation, Edible and Field Crops, Swine Finishing Operation, Farm Shop, Grain Storage
Clements Amarillo Texas Second Chance Food Bank Program
Coffield Tennessee Colony Feed Mill and Grain Storage, Farm Shop, Cow/Calf Operation, Poultry Laying Operation, Swine Farrowing/Nursery/Finishing Operations, Edible and Field Crops
Connally Kennedy Contract Grazing
Dalhart Dalhart Contract Farming and Grazing
Daniel Snyder Edible and Field Crops, Hay Production
Darrington Rosharon Cow/Calf Operation, Edible and Field Crops, Egg Laying/Washing/Packaging Operations, Farm Shop, Swine Finishing Operation, Cold Storage Facility, Grain Storage
Dominguez San Antonio Texas Second Chance Food Bank Program
Eastham Lovelady Cow/Calf and Heifer Development Operations, Egg Laying Operation, Farm Shop, Feed Mill and Grain Storage, Edible and Field Crops, Swine Farrowing/Nursery/Finishing Operations
Ellis Huntsville Cotton Gin, Cow/Calf Operation, Egg Laying Operation, Farm Shop, Swine Farrowing/Nursery/Finishing Operations, Edible and Field Crops
Ferguson Midway Edible and Field Crops, Farm Shop, Bull Management Center, and Swine Farrowing/Nursery/Finishing Operations
Gist Beaumont Texas Second Chance Food Bank Program
Glossbrenner San Diego Contract Grazing
Goodman Jasper Contract Grazing
Goree Huntsville Horse Breeding Program
Halbert Burnet Contract Grazing
Hamilton Bryan Texas Second Chance Food Bank Program, Texas Fresh Approach Food Bank Program
Havins Brownwood Contract Grazing
Hilltop Gatesville Edible and Field Crops, Hay Production, Farm Shop, and Swine Finishing Operation
Hobby Marlin Edible Crops
Jordan Pampa Contract Farming
Kegans Houston Texas Second Chance Food Bank Program
Lopez Edinburg Texas Second Chance Food Bank Program
Luther Navasota Combine Shop
Lynaugh Fort Stockton Contract Farming
Michael Tennessee Colony Pork Processing Plant
Montford Lubbock Contract Farming
Moore, C. Bonham Contract Farming and Grazing
Neal Amarillo Beef Processing Plant
Pack Navasota Cow/Calf Operation, Edible and Field Crops, Farm Shop, Swine Finishing Operation, Grain Storage
Ramsey Rosharon Cotton Gin, Cow/Calf Operation, Edible and Field Crops, Farm Shop, Grain Dryer/Storage, Swine Finishing Operation
Roach Childress Contract Farming
Rudd Brownfield Contract Farming
Sayle Breckenridge Contract Farming and Grazing
Scott Angleton Cow/Calf Operation, Egg Laying Operation, Farm Shop, Swine Finishing Operation, Grain Storage, Edible and Field Crops
Segovia Edinburg Contract Farming
Smith Lamesa Contract Grazing
Stevenson Cuero Contract Grazing
Stevenson Cuero Texas Second Chance Food Bank Program
Telford New Boston Cow/Calf Operation, Field Crops
Terrell Rosharon Fresh Vegetable Cannery
Wallace/Ware Colorado City Hay Production
Wheeler Plainview Contract Farming
Wynne Huntsville Edible and Field Crops, Egg Laying Operation, Farm Shop, Swine Finishing Operation, Horse Development Program, Veterinary Clinic

Programs

Programs
Unit City Facility
Daniel Snyder Computer Recovery Facility
Mountain View Gatesville Braille Facility
Wynne Huntsville Computer Recovery Facility, Geographic Information Systems Facility

Texas Correctional Industries

Texas Correctional Industries
Unit City Facility
  Austin Austin Distribution Center
Beto Tennessee Colony Metal Sign Plant
Byrd Huntsville Outside Sales Warehouse, Modular Installation
Clements Amarillo Shoe Factory
Coffield Tennessee Colony Metal Fabrication Plant
Darrington Rosharon Tire Retreading Facility
Eastham Lovelady Garment Factory
Ellis Huntsville Bus Repair Facility, Chair Factory, Garment Factory
Estelle Huntsville Textile Mill
Ferguson Midway Mop & Broom Factory
Hightower Dayton Garment Factory
Hilltop Gatesville Garment Factory
Hobby Marlin Print Shop
Hughes Gatesville Garment Factory
Huntsville Huntsville Textile Mill
Lewis Woodville Woodworking Shop
Luther Navasota Stainless Steel Plant
McConnell Beeville Garment Factory
Polunsky Livingston Box Factory
Powledge Palestine Metal Fabrication Plant
Ramsey Rosharon Furniture Factory
Roach Childress Soap & Detergent Factory
Robertson Abilene Garment Factory
Smith Lamesa Mattress Factory
Stevenson Cuero Modular Furniture Factory
Torres Hondo Print Shop
Wallace Colorado City Garment Factory
Wynne Huntsville Graphics Facility, License Plate Plant, Mattress Factory, Signs & Plastics Facility

Transportation and Supply

Transportation and Supply
Unit City Facility
Daniel Snyder Snyder Distribution Center, Freight Terminal
Garza East Beeville Beeville Distribution Center, Mechanical Shop, Freight Terminal, Satellite Motor Pool
Huntsville Huntsville Mechanical Department (Gas Engine Repair, Tractor Repair, Welding & Machine Shop)
Michael Tennessee Colony Mechanical Shop
Pack Navasota Surplus Warehouse
Roach Childress Childress Distribution Center
Stringfellow Rosharon Southern Region Distribution Center, Southern Region Freight Terminal
Terrell Rosharon Southern Region Mechanical Shop
Wynne Huntsville Mechanical Department (Diesel Engine Repair, Wrecker & Tire Operation), Freight Terminal, Food Service Warehouse